Rozmowa (nie)kontrolowana!
Dodano: 04-08-2014 w kategorii: Prawa osób, których dane dotyczą, Zasady przetwarzania danych osobowych. Dodane przez: Katarzyna Witkowska.

30 lipca 2014 roku Trybunał Konstytucyjny wydał ważny wyrok w sprawie o sygnaturze K 23/11, siedmiu połączonych wniosków Rzecznika Praw Obywatelskich i Prokuratora Generalnego, dotyczących przepisów regulujących stosowanie kontroli operacyjnej i udostępniania danych telekomunikacyjnych Policji, ABW,CBA, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Straży Granicznej, organom kontroli skarbowej i Służbie Celnej (w przypadku Służby Celnej – wyłącznie w zakresie udostępniania danych telekomunikacyjnych).

Prywatność – nadal chroniona?
W omawianej sprawie Trybunał badał zgodność z Konstytucją ustaw, dopuszczających możliwość zbierania informacji o jednostce za pomocą środków technicznych w działaniach operacyjnych i zasady niszczenia tak pozyskanych danych. Rozważania Trybunału skupiły się na stanowiących wartości konstytucyjnie chronione - prywatności i tajemnicy komunikowania się. Trybunał słusznie zaznaczył, że  ochrona konstytucyjna obejmuje nie tylko treść wiadomości, ale także cały szereg okoliczności samego procesu porozumiewania się, niezależnie od tego, czy przebiega on w sposób tradycyjny czy też z wykorzystaniem nowoczesnych, elektronicznych środków komunikacji. 

Brak kontroli nad retencją danych niezgodny z Konstytucją!
W wyroku z dnia 30 lipca 2014 roku, Trybunał stwierdził niezgodność z Konstytucją art. 27 ust. 1 w związku z art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przyznając rację Rzecznikowi Praw Obywatelskich, który podnosił, że przepisy te nie pozwalają rozstrzygnąć, kiedy w istocie dopuszczalne jest niejawne pozyskiwanie informacji o osobach objętych kontrolą operacyjną.

Za niegodne z Konstytucją (z art. 47 i art. 49 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji) Trybunał uznał również przepisy, które nie przewidują niezależnej kontroli nad udostępnieniem danych telekomunikacyjnych (o których mowa w art. 180 c i art. 180d ustawy Prawo telekomunikacyjne), czyli:
•    art. 20c ust. 1 ustawy o Policji,
•    art. 10b ust. 1 ustawy o Straży Granicznej,
•    art. 36b ust. 1 pkt 1 ustawy o kontroli skarbowej,
•    art. 30 ust. 1 ustawy o Żandarmerii Wojskowej,
•    art. 28 ust. 1 pkt 1 ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
•    art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym,
•     art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego
•    i art. 75d ust. 1 ustawy o Służbie Celnej.

Dyskusja na temat niezgodności z Konstytucją wyżej wskazanych przepisów trwała już od dawna. Oponenci obecnie obowiązujących rozwiązań prawnych dostrzegali zagrożenie dla prywatności w braku zewnętrznej kontroli nad udostępnianiem danych telekomunikacyjnych. Obowiązujące przepisy pozwalają bowiem służbom policyjnym i służbom ochrony państwa pozyskiwanie bez kontroli danych telekomunikacyjnych trojakiego rodzaju tj. danych bilingowych, danych o lokalizacji i danych identyfikujących użytkowników usługi.

Trybunał zgodził się z twierdzeniami, że brak należytej kontroli nad udostępnianiem danych może prowadzić do nadużyć. Trybunał wyjaśnił ponadto, że skoro pozyskiwanie danych telekomunikacyjnych dokonywane jest w sposób niejawny – bez wiedzy i bez woli osób, o których dane informacje są pozyskiwane, konieczne są pewne mechanizmy kontroli nad takimi działaniami. W przeciwnym razie, dojść może do nieuzasadnionej ingerencji w wolności i prawa podmiotów danych.

Trybunał, choć zakwestionował brak mechanizmów kontrolnych nad retencją danych telekomunikacyjnych, nie przesądził ani czy w każdym wypadku pozyskiwania danych konieczna jest kontrola uprzednia czy następcza ani jak ma wyglądać sama procedura dostępu do tych danych, pozostawiając w tym zakresie swobodę ustawodawcy, który będzie musiał zadbać o wprowadzenie odpowiednich przepisów.

Uwaga na informacje objęte tajemnicą zawodową!

Za niezgodne z art. 42 ust. 2, art. 47, art. 49, art. 51 ust. 2 i art. 54 ust. 1 w związku z art. 31 ust. 3
Konstytucji w zakresie, w jakim nie przewidują gwarancji niezwłocznego, komisyjnego i protokolarnego zniszczenia materiałów zawierających informacje objęte zakazami dowodowymi, co do których sąd nie uchylił tajemnicy zawodowej bądź uchylenie było niedopuszczalne, uznał natomiast Trybunał przepisy:
•    art. 19 ustawy o Policji,
•    art. 9e ustawy o Straży Granicznej,
•    art. 36c ustawy o kontroli skarbowej,
•    art. 31 ustawy o Żandarmerii Wojskowej,
•    art. 27 ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
•    art. 17 ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym,
•    art. 2 ustawy o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego.

Trybunał uznał, że niejawne pozyskiwanie informacji w przypadku osób wykonujących zawody zaufania publicznego w ramach wykonywania przez nie tych funkcji, wymaga pewnych wyższych standardów ochrony. Od ustawodawcy należy oczekiwać, że będzie w wyższym stopniu chronił poufność informacji przekazywanych osobom zaufania publicznego niż czyni to w przypadku pozostałych jednostek. Trybunał zaznaczył jednak, że takie stanowisko nie oznacza, że informacje poufne przekazywane osobom zaufania publicznego są w ogóle wyłączone spod kontroli. Jednak, jak wskazał Trybunał, ustawodawca zapewnić musi stosowane procedury, które zapobiegać będą nieuprawionemu uzyskiwaniu informacji poufnych. 

Konieczne procedury usuwania danych

Trybunał orzekł także, że:
•    art. 28 ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
•    art. 18 ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym,
•    art. 32 ustawy o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego
w zakresie, w jakim nie przewidują zniszczenia danych niemających znaczenia dla prowadzonego postępowania są niezgodne z art. 51 ust. 2 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji.

Warunkiem niejawnego pozyskiwania informacji o osobach, jak stwierdził Trybunał, jest ustalenie procedury niezwłocznej selekcji, a także niszczenia materiałów zbędnych czy niedopuszczalnych. Zapobiegać bowiem należy przechowywaniu informacji na wypadek, gdyby miały okazać się przydatne w przyszłości i gdyby miały zostać wykorzystane w innych celach.

Przepisy już nie obowiązują? Podsumowanie
Trybunał Konstytucyjny postanowił o odroczeniu utraty mocy obowiązującej niekonstytucyjnych przepisów, opisanych w dzisiejszym poście o 18 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw. W okresie odroczenia przepisy te mogą być więc stosowane przez orany władzy publicznej. Spodziewać się jednak należy nowych rozwiązań prawnych regulujących opisane kwestie.

Wyrok Trybunału, wydany zresztą w pełnym składzie, ma duże znaczenie w dyskusji o ochronie prawa do prywatności, ponieważ jest jasnym sygnałem,  że każda ingerencja w konstytucyjnie chronione prawa i wolności musi być uzasadniona i poparta przepisami prawa, które gwarantują kontrolę nad taką ingerencją. Policja i służby specjalne mogą pozyskiwać dane telekomunikacyjne, ale nie może się to obywać bez niezależnej i zewnętrznej kontroli.  Zadbać należy też o to, by respektowane były tajemnice zawodowe, a dane nimi objęte nie były pozyskiwane na nadmierną skalę. Ponadto, czemu dał wyraz Trybunał, w pewnych wypadkach ustawodawca musi uwzględnić obowiązek niszczenia niepotrzebnych danych.

Na zakończenie, przypominamy, że 8 kwietnia br. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że dyrektywa 2006/24/WE z 15 marca 2006 w sprawie zatrzymywania danych generowanych lub przetwarzanych przez dostawców ogólnie dostępnych usług komunikacji elektronicznej lub publicznych sieci łączności (tzw. Dyrektywa retencyjna) jest nieważna. Więcej na ten temat znajdziecie Państwo tutaj.

Katarzyna Witkowska

prawnik, Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych
tel.: + 48 512 987 244
e-mail:

prywatność , dane telekomunikacyjne , przetwarzanie danych , retencja danych

Linkedin
comments powered by Disqus

Polecamy również…

Alerty prawno-podatkowe

Kategorie

Dla kogo

Tagi

ABI, ADO, akta osobowe, aplikacje mobilne, atak hakerów, bezpieczeństwo danych, chmura obliczeniowa, cloud computing, compliance, dane biometryczne, dane osobowe, dane telekomunikacyjne, dane wrażliwe, decyzje GIODO, działalność prasowa, instrukcja zarządzania systemem informatycznym, inteligentne liczniki, klauzula prasowa, kontrola GIODO, monitoring, ochrona danych, polityka bezpieczeństwa, powierzenie, pozew zbiorowy, pracodawca, pracownik, procesor, prywatność, przesłanki przetwarzania, przetwarzanie danych, reforma ochrony danych, regulamin, rejestracja zbiorów, retencja danych, rozporządzenie unijne, smart metering, sprawdzenie, sprawozdanie, udostępnienie, upoważnienie, wizerunek, wyciek danych, zbiór danych, zgoda, zmarły

Polub nas

Newsletter

Zapisz się już teraz do naszego newslettera.

Wydawca

2024 © portalodo.com Wszelkie prawa są chronione

Made by Webstyler