Analiza ryzyka – metody szacowania ryzyka - cz. 2
Dodano: 17-02-2014 w kategorii: Zasady przetwarzania danych osobowych, Obowiązki ADO i ABI. Dodane przez: Piotr Kawczyński.

W poprzednim poście omówione zostały podstawowe informacje i założenia związane z analizą ryzyka. Czas zatem na przedstawienie charakterystyki wybranych metod szacowania ryzyka.

Metoda jakościowa

Jakościowe szacowanie ryzyka jest indywidualną oceną opartą na dobrych praktykach i doświadczeniu.

W metodyce tej korzysta się ze zdefiniowanych już wcześniej zakresów wartości oraz z miar opisowych takich jak np.: niskie, średnie, wysokie wraz z opracowaniem rankingu zagrożeń. Metoda jakościowa wykorzystuje subiektywne miary i oceny takie jak wartości opisowe poziomów, zakresy wartości miar liczbowych oraz przyporządkowania miar podatnościom, zagrożeniom, skutkom itp. Metoda ta cechuje się są dobrą elastycznością i dostępnością na modyfikacje. W zależności od dostępnych środków przewidzianych w budżecie, zakres szacowania ryzyka może się zmieniać w czasie.


W analizie jakościowej ryzyko i potencjalne skutki jego wystąpienia są prezentowane w opisowy sposób. Do uzyskania konkretnych wartości stosuje się metody ankietowe na podstawie odpowiednio przygotowanych kwestionariuszy. Korzyści z zastosowania metody to m.in.:
• brak konieczności wyceny informacji (jej dostępności, poufności, integralności);
• brak konieczności ilościowego określenia skutków i częstotliwości wystąpienia zagrożeń;
• brak konieczności szacowania kosztów rekomendowanych sposobów postępowania z ryzykiem i wyliczania potencjalny zysków/strat,
• wskazanie ogólnych obszarów ryzyka, na które konieczne jest zwrócenie uwagi,
• możliwość rozpatrywania i uwzględnienia przy szacowaniu takich aspektów, jak np. wizerunek firmy, kultura organizacyjna itp.
• możliwość zastosowania przy braku konkretnych informacji i danych ilościowych lub zasobów, które mogłyby być potrzebne przy meto-dach ilościowych.

Metoda ilościowa

W podejściu ilościowym przy szacowaniu ryzyka najważniejsze jest określenie dwóch podstawowych parametrów: wartości skutku i prawdopodobieństwa wystąpienia danego ryzyka. W ocenie ryzyka używa się metod przystosowanych do szacowania małych prawdopodobieństw – drzew zdarzeń i błędów. Zdarzenia rozkłada się na mniejsze części, które po wnikliwej analizie łączy się ponownie w celu zrozumienia całego zdarzenia oraz występujących zdarzeń składowych. Skutki mogą być określone przez ocenę wyników zdarzeń.


Konsekwencje mogą być wyrażone w różnych kategoriach (pieniężnie, technicznie, operacyjnie, zasoby ludzkie). Korzyści z użycia metod ilościowych:
• szacowanie i wyniki są obiektywne i przez to mogą być porównywalne,
• wartość informacji (dostępność, integralność, poufność) wyrażana jest w pieniądzu,
• wyniki szacowania ryzyka są określane w języku zarządu, mają swój wymiar finansowy i procentowy.


Metody mieszane
Zarówno metody ilościowe, jak i metody jakościowe mają swoje słabe strony: są zbyt ogólne, mogą niedokładnie identyfikować różne potrzeby w zakresie bezpieczeństwa informacji, nie dostarczają informacji na temat analizy kosztowej w zakresie wprowadzenia nowych zabezpieczeń. Z tego powodu większość organizacji wykorzystuje kombinację tych dwóch podejść.
Stosowane są analizy jakościowe oparte na metodach scenariuszowych do identyfikowania wszystkich obszarów ryzyka i skutków, przy równoczesnym użyciu ilościowej analizy do określenia kosztów skutków wystąpienia ryzyka.

W ostatnim wystąpieniu zostaną omówione zasady postępowania z ryzykiem i jego administrowaniem.

Zobacz również:

Analiza ryzyka - kilka uwag wstępnych - cz.1

Każde ryzyko ma swojego właściciela – analiza ryzyka cz. 3

Piotr Kawczyński

e-mail:

dane osobowe , dane wrażliwe , zbiór danych

Linkedin
comments powered by Disqus

Polecamy również…

Alerty prawno-podatkowe

Kategorie

Dla kogo

Tagi

ABI, ADO, akta osobowe, aplikacje mobilne, atak hakerów, bezpieczeństwo danych, chmura obliczeniowa, cloud computing, compliance, dane biometryczne, dane osobowe, dane telekomunikacyjne, dane wrażliwe, decyzje GIODO, działalność prasowa, instrukcja zarządzania systemem informatycznym, inteligentne liczniki, klauzula prasowa, kontrola GIODO, monitoring, ochrona danych, polityka bezpieczeństwa, powierzenie, pozew zbiorowy, pracodawca, pracownik, procesor, prywatność, przesłanki przetwarzania, przetwarzanie danych, reforma ochrony danych, regulamin, rejestracja zbiorów, retencja danych, rozporządzenie unijne, smart metering, sprawdzenie, sprawozdanie, udostępnienie, upoważnienie, wizerunek, wyciek danych, zbiór danych, zgoda, zmarły

Polub nas

Newsletter

Zapisz się już teraz do naszego newslettera.

Wydawca

2024 © portalodo.com Wszelkie prawa są chronione

Made by Webstyler