W dzisiejszych czasach kamery monitoringu towarzyszą nam na każdym kroku – w środkach komunikacji, obiektach użyteczności publicznej, w szkołach czy na ulicach. W teorii mają zapewniać społeczeństwu bezpieczeństwo, w praktyce zaś mogą stanowić poważną ingerencję w prywatność człowieka. Chęć sprzeciwienia się tej formie inwigilacji państwa doprowadziła do tworzenia innowacyjnych narzędzi, które pozwoliłyby oszukać kamery monitoringu. Wśród różnych rozwiązań w tej materii, swoje pomysły zaproponowali także projektanci mody, którzy zaskoczyli nie tylko oryginalnością swoich kolekcji, ale również właściwościami materiałów, z jakich anty-inwigilacyjna odzież powstała.
Kawałek materiału oszukujący systemy wizyjne
Jedną z modernistycznych projektantek mody jest Kate Rose, która na konferencji bezpieczeństwa cybernetycznego DEF CON 27, mającej miejsce w sierpniu tego roku w Las Vegas, pokazała inauguracyjną kolekcję swojej linii Adversarial Fashion. Ubrania wchodzące w skład tej kolekcji, pokryte są nadrukami tablic rejestracyjnych o specjalnym przeznaczeniu. Ich celem jest bowiem oszukiwanie baz danych urządzeń monitorujących. Przy projektowaniu tej kolekcji, Rose przyświecała idea osłabienia skuteczności państwowego nadzoru nad obywatelami poprzez dostarczenie do baz danych dużej ilości bezużytecznych danych. Systemy wizyjne bowiem zasysają wszystkie dane, które należałoby dołączyć do zbioru tablic rejestracyjnych. Projektantka chciała zwrócić uwagę na ułomność systemu masowej inwigilacji i pokazać, że można go oszukać kawałkiem materiału. Ponadto kilka nadruków tablic umieszczonych na ubraniach niesie za sobą ukryte przesłanie. W niektórych z nich zostały zawarte słowa 4. poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych chroniącej Amerykanów przed formami inwigilacji rządu.
Utrudnione rozpoznawanie twarzy
Trzy lata temu na podobny pomysł wpadła szwajcarska projektantka i badaczka Simone C. Niquille, projektując kolekcję koszulek Realface Glamouflage, opierając się przy tym na systemie kamuflażu. Motyw znajdujący się na T-shircie jej autorstwa składa się z podobieństw znanych osób jak również zhakowanych twarzy używanych do fałszywych kont w sieciach społecznościowych. Projekt Niquille miał na celu utrudnić lub wręcz uniemożliwić rozpoznawanie twarzy przez Facebooka i ochronę prywatności w sieci.
Metalowy płaszcz blokujący sygnały
Inną wizję walki z inwigilacją miało dwóch holenderskich projektantów Marcha Schagen i Leon Baauw. W ramach projektu KOVR stworzyli odzież wykorzystując materiał zawierający metal, dzięki czemu osoba wybierająca produkt z tego projektu, może liczyć na 100% ochronę przed elektroniczną inwigilacją. Metalowy materiał chroni chipy komputerowe w kartach bankowych, w ubraniach i kluczykach od samochodu, a ponadto uniemożliwia wykrycie telefonu komórkowego. Kurtki i torby z tej serii posiadają bowiem technologię, która blokuje wszelkie sygnały wychodzące i przychodzące, chroniąc przed falami radiowymi i promieniowaniem, a także uniemożliwiając dostęp do prywatnych informacji o osobie ubranej w któryś z produktów tej kolekcji. Główną intencją twórców był wyraźny manifest przeciwko rządowej inwigilacji oraz niewłaściwemu wykorzystywaniu danych osobowych przez przypadkowych ludzi. Projekt KOVR jest kierowany do osób chcących odzyskać kontrolę nad swoją prywatnością i informacjami na swój temat.
Niewidoczny dla urządzeń termowizyjnych
Koncepcję jak walczyć z nieustanną inwigilacją zaproponował również nowojorski projektant Adam Harvey przedstawiając w 2012 r. kolekcję odzieży Stealth Wear, której zadaniem jest maksymalne obniżenie sygnatury termicznej człowieka obserwowanego z góry, co tym samym znacznie utrudnia wykrycie go za pomocą termowizora umieszczonego w dronie. Ubranie izolując ciało właściciela od otoczenia ogranicza promieniowane przez nie ciepło, przy okazji dobrze chroniąc właściciela przed spadkiem termicznym. Harvey chciał wykorzystać potencjał mody, by podważyć autorytarny nadzór sprawowany przez państwo za pomocą różnych technologii. Z racji tego, że kolekcja inspirowana jest tradycyjnym strojem islamskim, w jej skład wchodzą głównie lekkie poncza i nakrycia głowy przypominające burkę.
Powyższe przykłady jednoznacznie pokazują, że coraz większej inwigilacji ze strony państwa towarzyszy rozwój narzędzi, które pozwolą na ochronę konstytucyjnego prawa do prywatności.