man-person-apple-iphone

Mobile Connect – sprawy urzędowe załatwisz przez telefon

Dodano: Luty 20, 2017 Kategoria: Podmiot danych Autor: Marta Kwiatkowska-Cylke

Czy to koniec z wizytami w urzędzie?

Wkrótce za pomocą telefonu komórkowego będzie można bezpłatnie korzystać z cyfrowych usług oferowanych przez administrację publiczną – zapowiada Ministerstwo Cyfryzacji.

RODO czyli rozporządzenie ogólne o ochronie danych osobowych – dowiedz się więcej! 

Z perspektywy obywatela

Jesteśmy przyzwyczajeni do korzystania z usług cyfrowych oferowanych przez sektor prywatny i chcemy równie szybko, przy użyciu narzędzi mobilnych i bez zbędnych dokumentów, załatwiać sprawy w urzędach publicznych.

Udostępnienie przez Ministerstwo Cyfryzacji dodatkowej, mobilnej formy kontaktu z urzędem – obok działającej już elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) – to jeden z priorytetów rządowego programu „Od papierowej do cyfrowej Polski”.

Działania podejmowane przez Ministerstwo Cyfryzacji mają celu m.in. upowszechnienie wykorzystywania środków identyfikacji elektronicznej,  udostępnienie masowego narzędzia e-identyfikacji umożliwiającego korzystanie z usług publicznych w sposób zdalny,  zapewnienie nieograniczonego czasowo dostępu do usług publicznych oraz skrócenie czasu realizacji spraw urzędowych.

Mobile Connect

W ramach realizacji założonego priorytetu, do końca 2017 roku planowane jest wprowadzenie do e-administracji innowacyjnego rozwiązania Mobile Connect. Działania podejmowane są w oparciu o porozumienie zawarte w listopadzie 2016 r. pomiędzy Ministerstwem Cyfryzacji, przedstawicielami Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) oraz firmami telekomunikacyjnymi: Orange Polska S.A, Polkomtel Sp. z o.o., T-Mobile Polska S.A., P4 Sp. z o.o.

Projektowane rozwiązanie pozwoli na uwierzytelnienie i autoryzację obywateli w systemach administracji publicznej za pomocą telefonu komórkowego – bez konieczności łączenia się z internetem – tylko w oparciu o usługę, która będzie świadczona przez operatorów telefonów komórkowych. Umożliwi to obywatelowi korzystanie z dostępu do portali administracji za pomocą bezpiecznego indywidualnego hasła (PIN). Dzięki takiemu rozwiązaniu załatwi on sprawę urzędową bez dostępu do komputera. Dodatkowo w kontaktach obywatela z administracją publiczną oraz służbami mundurowymi usługa świadczona przez operatorów będzie bezpłatna.

Ministerstwo podkreśla, że projektowane rozwiązanie będzie dostępne dla blisko 100 proc. użytkowników sieci komórkowych, bez względu na model posiadanego telefonu, bowiem nie będzie wymagało instalacji żadnej aplikacji mobilnej.

m-Dokumenty

Ministerstwo planuje wykorzystanie mechanizmu Mobile Connect również w projekcie wprowadzenia mobilnej wersji dokumentów (dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta oraz potwierdzenie polisy OC przez komórkę) oraz w Profilu Zaufanym („eGO”).

Zastosowanie tego rozwiązania umożliwi m.in. potwierdzanie tożsamości obywatela poprzez wyświetlenie obrazu dokumentu na urządzeniu urzędnika lub funkcjonariusza, przy założeniu, że dane prezentowane na ekranie nie będą przechowywane na urządzeniu na którym będą wyświetlane. Jest już projekt zmiany przepisów ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, wprowadzający takie rozwiązanie.

Bariery prawne

Aby projektowane narzędzia mogły funkcjonować, konieczna jest również zmiana innych przepisów, które ograniczają cyfryzację procesów w administracji publicznej oraz przepisów konsumenckich.

Konieczne będą nowelizacje, które umożliwią składanie oświadczeń woli i zawieranie umów w pełni cyfrowo, będą zawierać rozwiązania prokonsumenckie ułatwiające komunikację z abonentem oraz wprowadzą elementy wspierające cyfryzację procesów administracyjnych.

RODO czyli rozporządzenie ogólne o ochronie danych osobowych – dowiedz się więcej! 

Masz pytania dotyczące tematu artykułu? Skontaktuj się z autorem.

2DM_4253b

Marta Kwiatkowska-Cylke
Adwokat
marta.kwiatkowska@lubasziwspolnicy.pl

Wykonanie Agencja Interaktywna Czarny Kod www.czarnykod.pl

Copyright by Lubasz i Wspólnicy

Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej