freedom-united-states-of-america-flag-america

Dane osobowe Europejczyków bezpieczniejsze

Komisja Europejska ogłosiła właśnie wypracowanie kompromisu w sprawie nowych ram prawnych dla przekazywania danych osobowych do Stanów Zjednoczonych (the EU – US Privacy Shield). To oznacza, że udało się znaleźć rozwiązanie, które zastąpi porozumienie Safe Harbour. Przypomnijmy: decyzja w sprawie Safe Harbour uznana została przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości za nieważną (pisaliśmy o tym w artykułach: „Bezpieczna przystań odpłynęła„, Transfery danych z UE do USA. Co po Safe Harbour? Cz. 1 oraz Transfery danych z UE do USA. Co po Safe Harbour? Cz. 2).

Według Komisji, podstawowe zasady nowego porozumienia stanowią odpowiedź na zastrzeżenia do poprzednich ram transferów danych pomiędzy Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi. Stosowanie nowego porozumienia będzie także monitorowane przez USA i UE.

Podmioty amerykańskie, do których przekazywane są dane osobowe obywateli UE będą zobowiązane do wykonywania obowiązków gwarantujących odpowiednie bezpieczeństwo danych. Polityki takie będą podlegały nadzorowi Komisji Handlu. Oznacza to, że amerykańscy odbiorcy danych będą musieli uwzględnić w swojej praktyce bezpieczeństwo danych i europejskie zasady ich przetwarzania.

Ustalono, że wprowadzone zostaną gwarancje bezpieczeństwa i przejrzystości dostępu do danych osobowych Europejczyków przez władze amerykańskie. Wyeliminowana ma zostać masowa inwigilacja. Obywatele UE mają otrzymać także nowe środki umożliwiające skuteczne dochodzenie roszczeń w związku z naruszeniem ochrony ich danych osobowych. W Departamencie Stanu USA powołany zostanie odpowiedni organ odpowiedzialny za rozpatrywanie europejskich skarg.

rnAby uzgodnione porozumienie było skuteczne, Komisja Europejska musi wydać odpowiednią decyzję stwierdzającą adekwatność wypracowanych zasad i ich zgodność z wymaganiami europejskiego prawa ochrony danych. Cały proces będziemy oczywiście monitorować i komentować dla Państwa.

Masz pytania dotyczące tematu artykułu? Skontaktuj się z autorem.

Katarzyna Witkowska-Nowakowska

Katarzyna Witkowska-Nowakowska
Prawnik
katarzyna.witkowska@lubasziwspolnicy.pl

Wykonanie Agencja Interaktywna Czarny Kod www.czarnykod.pl

Copyright by Lubasz i Wspólnicy

Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej