coding_with_style-2_uhd

A Ty jak dbasz o swoje hasła? Zadbaj o bezpieczeństwo w sieci!

Dodano: marzec 21, 2017 Kategoria: Podmiot danych Autor: Karolina Przybysz

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Kaspersky Lab, użytkownicy Internetu popełniają podstawowe błędy i zaniedbania w zakresie tworzenia i przechowywania haseł używanych w sieci. To oznacza, że nie zapewniają oni odpowiedniego bezpieczeństwa sobie oraz swoim danym osobowym.

Najpopularniejsze błędy

Przeprowadzone badanie ujawniło trzy najpopularniejsze błędy popełniane przez internautów:

1)      Stosowanie tego samego hasła dla wielu różnych kont,

2)      Wykorzystywanie słabych, łatwych do złamania haseł,

3)      Przechowywanie haseł w niezabezpieczony sposób.

Wskazane błędy nie tylko narażają użytkowników na ryzyko, że ich hasło zostanie łatwo złamane lub ich konta zostaną zhakowane w przypadku wycieku jednego hasła, lecz także podważają sens posiadania haseł w ogóle.

Co robimy nie tak?

Z badań Kaspersky Lab wynika, że aż 18% użytkowników doświadczyło próby włamania się na ich konta, jednakże jedynie niewielka część z nich stosowała skuteczną ochronę przy pomocy hasła. Tylko 30% internautów wykorzystuje odmienne hasła dla różnych kont. Co ciekawe, aż jedna na dziesięć osób korzystających z Internetu stosuje to samo hasło dla wszystkich profili internetowych.

Z badań wynikają również niepokojące dane dotyczące mocy stosowanych haseł. 64% spośród badanych przy tworzeniu haseł wykorzystuje litery łącznie z cyframi, jednak mniej niż połowa internautów stosuje kombinację małych i wielkich liter.

Bardzo groźnym, a jednocześnie popularnym błędem, jest ujawnianie swoich haseł osobom trzecim. Aż jedna trzecia badanych przyznała, ze ujawniła swoje hasło członkowi rodziny, zaś 11% osób przekazało hasło znajomym. Internauci stosują również niewłaściwe metody zapamiętywania haseł lub ich zabezpieczania. 22% użytkowników sieci przyznało bowiem, że zapisuje swoje hasła w notatnikach, ryzykując, że dostęp do nich uzyskają osoby niepowołane.

RODO czyli rozporządzenie ogólne o ochronie danych osobowych – dowiedz się więcej! 

Rozumiemy konieczność zapewnienia bezpieczeństwa

Z przeprowadzonych badań płynie ciekawy wniosek – wiemy, że potrzebujemy silnych zabezpieczeń, ale ich nie stosujemy. Mimo niepokojących rezultatów badania, dowodzących, że duża część internautów popełnia podstawowe błędy w tworzeniu i zabezpieczaniu haseł, aż 51% użytkowników uważa, że ich bankowość elektroniczna wymaga silnego zabezpieczenia. 39% korzystających z sieci jest przekonana, że wzmożonego bezpieczeństwa wymaga również ich skrzynka mailowa, zaś 37% wyraża takie przekonanie także w odniesieniu do ich kont w sklepach internetowych.

Ignorujemy zagrożenia

Niewłaściwe zabezpieczanie haseł jest szczególnie niebezpieczne w kontekście słabego zabezpieczania urządzeń mobilnych oraz hotspotów, które cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Z badań Kaspersky Lab wynika, że tylko 41% konsumentów chroni swoje urządzenia mobilne przy łącznym użyciu haseł i rozwiązań bezpieczeństwa. Oznacza to, że ponad połowa urządzeń mobilnych nie jest zabezpieczona przed cyberatakami.

Z kolei analiza 31 milionów hotspotów Wi-Fi doprowadziła do wniosku, że aż 28% z nich nie jest zabezpieczonych, a zatem stanowi ogromne zagrożenie dla wszelkich danych przechowywanych i przesyłanych przez internautów korzystających z hotspotów.

Hasło bezpieczne – czyli jakie?

Aby zminimalizować ryzyko cyberataku oraz kradzieży tożsamości, warto zastosować się do następujących wytycznych:

  1. Nie twórz haseł, które w sposób oczywisty kojarzą się z Tobą, np. imienia, daty urodzenia, imion dzieci lub zwierzęcia.
  2. Zamiast jednego słowa spróbuj stworzyć hasło będące całą frazą.
  3. Jeśli używasz pojedynczych słów, staraj się używać takich, których nie można znaleźć w słowniku – tego typu hasła należą do najsilniejszych.
  4. Stosuj kombinacje wielkich i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych.
  5. Nigdy nie używaj tego samego hasła do kilku kont.
  6. Nie zdradzaj nikomu swoich haseł.
  7. Zapamiętuj hasła.
  8. Nie zapisuj haseł na kartkach ani w pamięci komputera lub urządzeń mobilnych.
  9. Jeśli nie potrafisz zapamiętać haseł, korzystaj z aplikacji pozwalających zarządzać Twoimi hasłami w bezpieczny sposób lub opracuj własną formułę kodowania – np. litery haseł zastępuj zawsze odpowiednimi cyframi lub znakami specjalnymi, tworząc tym samym unikatowe, trudne do złamania kody.
  10. Stosuj oprogramowania antywirusowe blokujące próby przechwytywania i kradzieży haseł.

Po co to wszystko?

Warto pamiętać, że stosując słabe, niezabezpieczone hasła, sami stwarzamy zagrożenie dla naszych danych osobowych i ryzykujemy, że możemy stać się ofiarą cyberataku. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że niezapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa haseł może spowodować udostępnienie osobom trzecim naszych profili na portalach społecznościowych, skrzynki mailowej, a także rachunków bankowych, prywatnych plików oraz wszelkich innych zasobów cyfrowych. Tym samym pozwalamy cyberprzestępcom na dokonanie szeregu czynności na naszą szkodę. Stosowanie uniwersalnych standardów dotyczących ochrony haseł pozwala na zminimalizowanie tego ryzyka.

RODO czyli rozporządzenie ogólne o ochronie danych osobowych – dowiedz się więcej! 

Masz pytania dotyczące tematu artykułu? Skontaktuj się z autorem.

2DM_3839b

Karolina Przybysz
Aplikant
karolina.przybysz@lubasziwspolnicy.pl

Wykonanie Agencja Interaktywna Czarny Kod www.czarnykod.pl

Copyright by Lubasz i Wspólnicy

Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej