14202195290_4ac1d5a92b

Wykorzystanie wizerunku w Internecie – ważny wyrok

W dniu 10 maja 2013 r. Sąd Okręgowy we Wrocławiu (sygn. akt I C 327 / 11) wydał nieprawomocny jeszcze wyrok, który dopuszcza możliwość udostępnienia na portalach społecznościowych zdjęć prezentujących uczniów danej klasy szkolnej, bez konieczności uzyskiwania zgody na publikację ich wizerunku.

Zdaniem Sądu Okręgowego we Wrocławiu udostępnianie zdjęć przedstawiających grupę osób w postaci uczniów danej klasy wypełnia dyspozycję przepisu art. 81 ust. 2 pkt 2 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o ochronie praw autorskich i praw pokrewnych. Powyższy przepis pozwala na wykorzystanie, bez konieczności uzyskiwania zgody, wizerunku osoby, która stanowi jedynie szczegół w całości takiej, jak zgromadzenie, krajobraz, czy impreza publiczna. Sąd uznał, że zdjęcie prezentujące wszystkich uczniów danej klasy szkolnej należy zakwalifikować jako zdjęcie zgromadzenia w rozumieniu wskazanego przepisu. W tej bowiem sytuacji brak jest wyróżnienia wizerunku jednej z osób na tle innych lub wyodrębnienia na zdjęciu jednego ucznia. W konsekwencji wizerunek każdego ucznia jest jedynie elementem całości.

Powyższy wyrok może mieć duże znaczenie dla kształtowania ram prawnych wykorzystania zdjęć w Internecie. Wniosek płynący z orzeczenia Sądu Okręgowego we Wrocławiu można bowiem próbować rozszerzyć również na inne zdjęcia przedstawiające grupę osób, jak w szczególności zdjęcia ze spotkań czy konferencji.

Masz pytania dotyczące tematu artykułu? Skontaktuj się z autorem.

Witold Chomiczewski

Witold Chomiczewski
Wspólnik, Radca prawny
witold.chomiczewski@lubasziwspolnicy.pl

Wykonanie Agencja Interaktywna Czarny Kod www.czarnykod.pl

Copyright by Lubasz i Wspólnicy

Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej