mrybicka_20161115_237

KONWENT OCHRONY DANYCH 2016 I DATA PROTECTION MIXER ZA NAMI

Dodano: Listopad 23, 2016 Kategoria: Wszystkie wpisy Autor: Dominik Sęczkowski

Konwent Ochrony Danych Osobowych i Informacji już po raz piąty odbył się w zrewitalizowanej Fabryce Grohmana, siedzibie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jego uczestnicy po raz pierwszy wymienili doświadczenia podczas Data Protection Mixer.

Wydarzenie z roku na rok cieszy się co raz większym zainteresowaniem i uznaniem uczestników oraz zaproszonych gości. Udział w nim wzięło blisko 200 przedstawicieli świata biznesu, nauki, prawa i administracji publicznej, zarówno z regionu łódzkiego jak i innych części Polski. Wystąpiło 16 prelegentów – ekspertów i doświadczonych praktyków zajmujących się ochroną danych osobowych i bezpieczeństwem informacji.

Konwent zorganizowała Kancelaria Radców Prawnych Lubasz i Wspólnicy razem z Forsafe sp. z o.o. pod honorowym patronatem Anny Streżyńskiej, Minister Cyfryzacji, dr Edyty Bielak – Jomaa, Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, Witolda Stępnia, Marszałka Województwa Łódzkiego i Hanny Zdanowskiej, Prezydenta Miasta Łodzi.

Konwent poświęcony był w całości reformie unijnego prawa ochrony danych osobowych, w szczególności zaś zagadnieniom mającym istotne znaczenie z perspektywy administratorów danych i administratorów bezpieczeństwa informacji. Głównym celem było przedstawienie nowych unijnych ram prawnych ochrony danych osobowych w kontekście największych wyzwań związanych z prawidłowym przygotowaniem się do stosowania  w praktyce przepisów nowo uchwalonego rozporządzenia ogólnego.

Na tych właśnie aspektach skupili się prelegenci podczas wykładów ogólnych. Dyrektor Bogusława Pilc z Biura Generalnego Inspektora Ochrony Danych osobowych mówiła o perspektywach i wyzwaniach czekających na administratorów bezpieczeństwa informacji w świetle nowego rozporządzenia ogólnego. Zbliżonych zagadnień, a mianowicie różnic i podobieństw pomiędzy sprawowaniem funkcji administratora bezpieczeństwa informacji oraz funkcji inspektora ochrony danych, dotyczyło wystąpienie Katarzyny Cieślak z Forsafe sp. z o.o.

Dr Dominik Lubasz i Katarzyna Witkowska z Kancelarii Lubasz i Wspólnicy swoje wykłady poświęcili najważniejszym obowiązkom administratorów danych na gruncie unijnego rozporządzenia ogólnego i różnić w na tym polu wynikających z przepisów rozporządzenia i obowiązującej ustawy o ochronie danych osobowych. Szczególne zainteresowanie słuchaczy wzbudziło dokładne omówienie przez dr. Dominika Lubasza przesłanek legalizujących przetwarzanie danych osobowych w świetle nowych przepisów, w tym zwłaszcza uwagi dotyczące przetwarzania danych osobowych dzieci.

Wśród tematów dotyczących reformy unijnego prawa o ochronie danych osobowych nie mogło również zabraknąć zagadnień związanych z prawidłowym zabezpieczeniem danych osobowych, a zwłaszcza tych przetwarzanych w systemie informatycznym. O kwestiach tych,  a zwłaszcza o szacowaniu ryzyka dla bezpieczeństwa danych osobowych i dobieraniu adekwatnych środków ochrony opowiadał szczegółowo Piotr Kawczyński z Forsafe sp. z o.o.

Nowością był Data Protection Mixer. W ramach tej bezprecedensowej formuły uczestnicy Konwentu wzięli udział w dyskusji z cenionymi specjalistami z zakresu ochrony danych osobowych, e-commerce, prawa nowych technologii i własności intelektualnej. Prelegentami podczas tej części Konwentu byli: Michał Czerniawski z Ministerstwa Cyfryzacji, Mariola Więckowska z Allegro, Daniel Ślęzak z T-Mobile, Andrzej Rutkowski ze Stowarzyszenia Administratorów Bezpieczeństwa Informacji, Janina Ligner-Żeromska z Kancelarii BSJP Brockhuis Jurczak Prusak, Joanna Łuczak z Uniwersytetu Łódzkiego, Dominik Lubasz, Witold Chomiczewski i Katarzyna Witkowska z Lubasz i Wspólnicy oraz Katarzyna Cieślak, Katarzyna Kaźmierczak-Kuśmierska i Piotr Kawczyński z Forsafe sp.  z o.o.

W ramach Data Protection Mixer, uczestnicy Konwentu mieli możliwość wzięcia udziału w sesjach przy dwóch, dowolnie wybranych przez siebie stolikach tematycznych. Duża część uczestników przyznała, że wybór tematów tej części Konwentu był niezwykle trudny, a to ze względu na różnorodny i bogaty zakres tematyczny prelekcji. Tematy dotyczyły bowiem niemalże wszystkich aspektów prawnych unijnego rozporządzenia ogólnego, które wzbudzają największe wątpliwości i pytania. Eksperci Data Protection Mixer opowiadali i dyskutowali z uczestnikami Konwentu o zasadach zabezpieczenia danych osobowych, prowadzeniu dokumentacji danych osobowych, przetwarzaniu danych na potrzeby marketingu i e-handlu, outsourcowaniu czynności związanych z przetwarzaniem danych osobowych, prawach podmiotów danych, pseudonimizacji i anonimizacji danych osobowych, zgłaszaniu naruszenia ochrony danych i ewentualnych sankcjach za naruszenie przepisów rozporządzenia ogólnego.

Podczas dwóch 30 minutowych sesji, uczestnicy Konwentu przy 12 stolikach tematycznych mieli możliwość wysłuchania prelekcji ekspertów, zadawania im pytań, dzielenia się swoimi spostrzeżeniami i wątpliwościami dotyczącymi unijnej reformy ochrony danych osobowych. Ożywione dyskusje przy stolikach tematycznych pokazały, że nowa formuła spotkała się z pozytywną reakcją uczestników Konwentu.

Liczba, rodzaj i zakres pytań zadawane przez uczestników Konwentu świadczą o dużej potrzebie rozpowszechniania wiedzy na temat ochrony danych osobowych oraz unijnej reformie jej prawnych ram. Przyznać należy, że kolejny już Event doskonale wpisał się w oczekiwania przedsiębiorców i przedstawicieli administracji publicznej w tym zakresie, zaś skala zainteresowania Konwentem jednoznacznie pokazała, że jest on potrzebny.

Partnerami Konwentu Ochrony Danych i Informacji 2016 byli: Konfederacja Lewiatan, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Łodzi, Stowarzyszenie Administratorów Bezpieczeństwa Informacji, Uniwersytet Łódzki, Forum Call Center, Izba Gospodarki Elektronicznej, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego, IAB Związek Pracodawców Branży Internetowej, Instytut Compliance oraz Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Masz pytania dotyczące tematu artykułu? Skontaktuj się z autorem.

1457752_242887632541584_334856854_n

Dominik Sęczkowski
Aplikant
dominik.seczkowski@lubasziwspolnicy.pl

Wykonanie Agencja Interaktywna Czarny Kod www.czarnykod.pl

Copyright by Lubasz i Wspólnicy

Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej