internet-1028794_1920

Jak bezpiecznie szukać miłości ,,w sieci” ?

Dodano: Lipiec 24, 2017 Kategoria: Wszystkie wpisy Autor: Aleksandra Szymańczyk

Jeszcze kilka lat temu było to oryginalne i rzadko spotykane zjawisko, współcześnie niemal każdy z nas zna małżeństwa/pary, które poznały się przez Internet. Według danych z GUS co piąty Polak jest singlem, a randkowanie w sieci staje się bardziej popularne niż w restauracji czy na imprezie. Niestety randki internetowe niosą za sobą wiele niebezpieczeństw. Jak więc korzystać z internetowego portalu randkowego, by bezpiecznie znaleźć miłość?

Czytaj regulamin, politykę prywatności i nie daj się oszukać

Randkowanie w Internecie właściwie niewiele się różni od korzystania z usług sklepu internetowego. Dlatego i w tym przypadku pierwszym krokiem powinno być zapoznanie się z regulaminem i polityką prywatności serwisu lub aplikacji randkowej. Przed założeniem konta na portalu randkowym warto zwrócić uwagę w jakim kraju mieści się siedziba usługodawcy. Zagraniczne portale randkowe często narzucają prawo właściwe, inne niż prawo polskie, do rozstrzygania potencjalnych sporów z użytkownikami szukającymi miłości. A takich sporów może być niemało! Płatności, ochrona wizerunku, przetwarzanie danych osobowych… Pamiętaj jednak, że to nie przedsiębiorca w regulaminie, a okoliczności danego przypadku decydują o prawie właściwym w konkretnej sprawie. Nie zapominaj o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich. Nie daj się także zwieść postanowieniom o utracie przez Ciebie prawa żądania zwrotu uiszczonych płatności w przypadku wypowiedzenia, rozwiązania lub odstąpienia od umowy o prowadzenie konta w serwisie randkowym – takie postanowienia stanowią niedozwoloną klauzulę umowną! Przed skorzystaniem z usług serwisu lub aplikacji randkowej sprawdź także postanowienia odnoszące się do możliwości odstąpienia od umowy.

RODO czyli rozporządzenie ogólne o ochronie danych osobowych – dowiedz się więcej! 

Chroń swoje dane

Zakładając konto na portalu randkowym musisz podać wiele informacji o sobie, w tym często także danych wrażliwych. Pamiętaj, że bardzo często jest to nie tylko Twoje imię i nazwisko, Twój adres czy data urodzenia, lecz również adres e-mail, numer Twojego telefonu, a także informacje o Twoich przekonaniach religijnych lub filozoficznych, czy przynależności wyznaniowej. Aby administrator serwisu lub aplikacji randkowej mógł przetwarzać dane wrażliwe musi zbiór danych zgłosić do GIODO, a ponieważ zbiór nierzadko zawiera dane wrażliwe, przetwarzanie tych danych może rozpocząć się dopiero po zarejestrowaniu tego zbioru przez ten organ (jeżeli jednak ten zbiór nie zawiera danych wrażliwych może on być zarejestrowany przez ABI w jego rejestrze). Przed skorzystaniem z usług portalu randkowego powinieneś zatem dokładnie sprawdzić, czy wybrana przez Ciebie witryna  daje swoim użytkownikom narzędzia do ochrony ich danych. Przed zarejestrowaniem się w serwisie randkowym zapoznaj się z odpowiednimi postanowieniami polityki prywatności i sprawdź, czy przystępnie i szczegółowo wyjaśniają one zasady przetwarzania Twoich danych osobowych, czy wskazują zakres i cel ich gromadzenia, przechowywania, sposób ich zmiany i usunięcia, czy wskazują szczegółowe dane dotyczące administratora tych danych. Jeśli polityka prywatności jest ograniczona treściowo, brak w niej dokładnego adresu administratora danych i szczegółów dotyczących zbierania informacji na temat  użytkowników portalu randkowego, możesz mieć uzasadnione obawy, czy zakładasz konto na profesjonalnej witrynie. Zawsze dbaj o to, by mieć kontrolę nad Twoimi danymi osobowymi.

Chroń swój wizerunek

Udostępniając w sieci swoje zdjęcia musisz być świadomy, że możesz stracić kontrolę nad ich późniejszym wykorzystaniem. Przed skorzystaniem z usług internetowego portalu randkowego sprawdź, czy wprowadził on ogólne zasady dotyczące doboru fotografii do profilu i zasad ich udostępniania. Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę? Zbadaj, czy udostępniając zdjęcia w serwisie randkowym nie wyrażasz jednocześnie zgody na ich wykorzystanie i późniejsze rozpowszechnienie Twojego wizerunku. Ważnym jest także, by portal randkowy automatycznie nie akceptował wszystkich zdjęć dodawanych przez użytkowników, a polityka zdjęć przewidywała, że to moderatorzy tego serwisu będą ostatecznie decydowali o fotografiach, które można udostępniać innym użytkownikom. Bardzo istotną kwestią jest także zweryfikowanie, czy portal randkowy pozwala na wyświetlanie informacji o Tobie i Twoich zdjęć użytkownikom niezarejestrowanym, czy wyłącznie wybranym osobom. Sprawdzając takie informacje nie narazisz się na oglądanie fotografii obrażających Twoje uczucia, wykorzystanie (chociażby przez „print screen”) Twojego wizerunku przez osoby niezarejestrowane w serwisie randkowym lub jego rozpowszechnianie przez sam serwis np. w celach reklamowych.

Uważaj na płatności

Kolejną ważną rzeczą jest ochrona danych podczas dokonywania jakichkolwiek płatności. Portale randkowe zazwyczaj świadczą swoje usługi odpłatnie. Przed dokonaniem płatności sprawdź, czy wybrana przez Ciebie witryna nie zastrzegła sobie prawa do automatycznego przedłużania płaconego przez Ciebie abonamentu, czy opłata pobierana jest z góry za wielomiesięczny okres posiadania konta w portalu randkowym i czy masz możliwość dokonania przelewu. Niestety część serwisów i aplikacji randkowych jako jedyną formę płatności akceptuje zapisanie numeru Twojej karty płatniczej. Podanie takich danych narazić Cię możne nawet na niekontrolowane pobieranie pieniędzy z Twojego konta bankowego.

Słowem podsumowania

Przed skorzystaniem z internetowych usług oferujących pomoc w odnalezieniu miłości warto w pierwszej kolejności przestudiować i porównać regulaminy i polityki prywatności wybranych portali randkowych. Bez wątpienia pomocne będą także opinie innych użytkowników danego serwisu. Pamiętaj, że o jakości usług takiego serwisu nie świadczy jego istnienie w świecie reklamy, a gwarancja bezpieczeństwa udostępnianych przez nas danych, co z kolei wpływa na bezpieczeństwo naszych internetowych randek.

RODO czyli rozporządzenie ogólne o ochronie danych osobowych – dowiedz się więcej! 

Masz pytania dotyczące tematu artykułu? Skontaktuj się z autorem.

2DM_3977b

Aleksandra Szymańczyk
Aplikant
aleksandra.szymanczyk@lubasziwspolnicy.pl

Wykonanie Agencja Interaktywna Czarny Kod www.czarnykod.pl

Copyright by Lubasz i Wspólnicy

Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej